#nemzetközi #eszamla #szolgáltató #unifiedpost #hungary #peppol #adómegfelelés
Elfogadták a ViDA javaslatcsomagot. Az Európai Bizottság „Áfa a digitális korban” elnevezésű intézkedéscsomagja gyökeresen átalakítja a tagállamok és a világ számlázási és áfabevallási gyakorlatait. Hogyan érinti ez a magyar piacot? Milyen változásra számíthatunk az elektronikus számlázásban?
Tartalomjegyzék
Gyökeresen átalakítja a ViDA jogalkotási csomag az e-számlázást
Az Európai Bizottság nemrég elfogadott „Áfa a digitális korban” (ViDA) elnevezésű jogszabály-csomagja gyökeresen átalakítja a tagállamok és a világ számlázási és ÁFA-bevallási gyakorlatait. De vajon mit is jelent ez a magyar piac szereplői számára? Milyen kulcsfontosságú változásokra számíthatunk az elektronikus számlázás terén?
Milyen változás hoz a ViDA?
A ViDA jogalkotási csomag az Európai Unió eddigi legátfogóbb kezdeményezése az adózás digitalizációja felé. Ez a hárompilléres javaslat számos fontos változást tartalmaz, amelyek a következő folyamatosan lépnek hatályba, piaconként változó módon, és időben:
Kötelező elektronikus számlázás a határon átnyúló ügyleteknél
A ViDA jogalkotási csomag legfontosabb eleme, hogy 2030. július 1-jétől kötelezővé teszi az elektronikus számlázást (e-számlázás) az Európai Unión belüli, határokon átnyúló ügyletek esetében. A számláknak az európai e-számlázási szabványnak (EN 16931) kell megfelelniük.
A tagállamoknak emellett lehetőségük lesz arra is, hogy a hazai, belföldi ügyletek esetén is bevezessék az e-számlázás kötelezettségét, illetve megszüntessék a vevő számlafogadási jogát. Ezek a reformok már most is zajlanak. Ha még nem tette, érdemes követnie a LinkedIn csatornánkat, mert ott rendszeresen beszámolunk a legfontosabb tudnivalókról.
Valós idejű digitális ÁFA-adatszolgáltatás
A ViDA jogalkotási csomag 2030. július 1-jétől egy új, egységes digitális ÁFA-jelentési rendszert (Digital Reporting Requirement – DRR) is bevezetése az EU-n belüli B2B tranzakciók esetében.
Ennek értelmében minden vállalkozásnak valós időben, digitálisan kell jelentenie az intracommunity ügyleteit a helyi adóhatóságok felé. Ez lehetővé teszi az adóhatóságok számára, hogy folyamatosan nyomon kövessék a tranzakciókat, és javítsa az ÁFA-megfelelést az EU-ban.
Harmonizált e-számlázási és jelentési szabványok
A ViDA jogalkotási csomag bizonyos fokú rugalmasságot biztosít annak érdekében, hogy jól illeszkedjen az egyes tagállamok adórendszeréhez.
Egyrészt a hazai ügyletek esetében a tagállamok alkalmazhatnak alternatív e-számlázási szabványokat is. Másrészt a digitális ÁFA-jelentési protokollok kialakítása is a tagállamok hatáskörébe tartozik.
Ugyanakkor 2035. január 1-jéig a már bevezetett nemzeti e-számlázási és -jelentési rendszereket harmonizálni kell az uniós modellel.
Tudta? Nincs egyedül! Ha szeretné, átvállaljuk a nemzetközi adómegfelelés terhét. A Unifiedpost Hungary minősített Peppol hozzáférési pont. A Unifiedpost Group kötelékében több mint 60 országban biztosítjuk a nemzetközi e-számla megfelelést. A formátum- és csatornafüggetlen termékeink a multi-, nagy- és közepes vállalatok tömeges elektronikus számla fogadási és küldési folyamatát automatizálják. Emellett számos megoldásunk van az e-számla és e-dokumentum automatizálás professzionális szintre emeléséhez. Kérdése van? Töltse ki a honlapon található űrlapot, és visszahívjuk Önt!
Összefoglalva
A ViDA jogalkotási csomag az Európai Unió eddigi legjelentősebb lépése az adózás digitalizációja felé. Ez a hárompilléres jogszabály-csomag forradalmasítja az elektronikus számlázás és a digitális ÁFA-adatszolgáltatás szabályait az EU-ban.
Bár a változások kihívásokat jelentenek a vállalkozások számára, hosszú távon javíthatják az ÁFA-megfelelést és az adófolyamatok hatékonyságát. A siker kulcsa, hogy a cégek időben felkészüljenek az új szabályokra.
Gyakran ismételt kérdések a ViDA jogalkotási csomaggal kapcsolatban
Mikor lépnek életbe a ViDA jogalkotási csomag legfontosabb elemei?
A ViDA jogalkotási csomag kulcsfontosságú változásai 2030. július 1-jén lépnek életbe, bár egyes rendelkezések korábban is bevezethetők. Mi több, az elektronikus számla reformok most is zajlanak a tagállamokban. Hamarosan Németországban kerül bevezetésre a kötelező e-számlázás. Erről szakértői podcast beszélgetést is készítettünk, amit itt talál.
Milyen elektronikus számlázási szabványt kell alkalmazni a határon átnyúló ügyletekhez?
Az Európai Unión belüli határokon átnyúló ügyletek esetében az európai e-számlázási szabványt (EN 16931) kell használni. A belföldi tranzakciók esetén a tagállamok alkalmazhatnak alternatív e-számlázási megoldásokat is.
Hogyan kell jelenteni a B2B intracommunity ügyleteket?
2030. július 1-jétől minden vállalkozásnak valós időben, digitálisan kell jelentenie az EU-n belüli B2B tranzakcióit a helyi adóhatóságoknak. A tagállamok maguk dönthetnek a jelentési protokollokról.
Globális számlázási tartalmaink
Számos formában feldolgozzuk az Áfa a digitális korban szabályozáson túl a jelenleg zajló és a várható elektronikus számla reformokat és a nemzetközi adómegfelelés témakörét. Talán a téma száraz, viszont nagyon is fontos a piaci szereplők számára, hogy naprakészek maradjanak a területen, ennélfogva könnyen fogyasztható tartalmakba foglaljuk a tudnivalókat angol és magyar nyelven, hogy a multikulturális vállalkozások számára is segítséget tájékoztatást nyújtsunk. Globális e-számlázás a világ körül – digitális térképen láthatja milyen változatos már most is hol milyen módon kell számlázni, és jelentést tenni.
Melyik e-számla szolgáltatót válasszam?
Számos e-számlaszolgáltató van a piacon, de nem mindegy hogyan választunk, pláne egy erősen variábilis piacon. Egy rossz választás többletköltséggel, fejlesztésekkel, késedelemmel járhat. Összeállítottunk egy cikket arról, hogyan válasszunk elektronikus számla szolgáltatót. Egyet pedig arról, hogy mit érdemes figyelembe venni, ha Peppol szolgáltató pontot választunk.