#eszamla #eáfa #adómegfelelés #peppol #unifiedpost #hungary
Miről szól ez a cikk?
Andres Lilleste észt e-számlázási szaktekintély interjút adott a Unifiedpost Groupnak, hogy megossza az e-számlázás terén szerzett 20 éves tapasztalatát. Büszkék vagyunk rá, hogy nemsokkal ezelőtt elvállalta a Compliance Cluster vezetését.
Tartalomjegyzék
Te már a kezdetektől fogva részt veszel az elektronikus számlázásban. Meséld el, hogyan kerültél erre a területre, és mikor jöttél rá, hogy az e-számláké a jövő?
Számomra a kezdet szónak két jelentése van. Először is, 2005-ben kezdtem el dolgozni műszaki ügyfélmenedzserként az e-számlázás területén. Az első munkanapom rögtön az e-számlákhoz kapcsolódott. A második kezdet volt az, amikor az e-számlázás kezdett beindulni Észtországban. Éppen akkor indult el a banki e-számlázási szolgáltatás, amely lehetővé tette az e-számlák küldését a bankoknak, és elsőként lehetett automatikus fizetési megállapodásokat létrehozni. Ez abban az időben volt, amikor még nem volt szó B2B és B2G e-számlázásról. Megnéztük, mit csinálnak az északi szomszédaink, és megpróbáltuk kitalálni, hogyan lehetne az e-számlákat a vállalkozások között mozgásba hozni. Két évbe telt, de sikerült elindítanunk a B2B e-számlázást.
Ha el kellene magyaráznod a nagymamádnak vagy egy középiskolás diáknak, hogy mi az elektronikus számlázás, hogyan tennéd?
Egy hétköznapi ember számára, legyen az fiatal vagy idős, az e-számlázás a számla automatikus, lehető legkényelmesebb kifizetése. Ha egy számla papír vagy PDF formában érkezik, akkor meg lehet csodálni, de ez -e a cél? Nem. Ha e-számlát kapsz, a lényeges, hogy ahogy az beérkezik manuális beavatkozás nélkül automatikusan kerüljön feldolgozásra.
Voltak kihívást jelentő helyzetek akkoriban az elektronikus számlázásban?
Természetesen. A 2010 előtti időszak jut eszembe, amikor keményen dolgoztunk az e-számlák bevezetésén a fogyasztók és a vállalkozások körében. Meg kellett értetni a piaccal, hogy mi is az e-számlázás és mi az előnye, ha mindenki vált. Olyan kampányokat folytattunk, amelyek során minden elküldött e-számla után egy fát ültettünk. Ennek hatására az emberek egyre nagyobb csoportja kezdte el megérteni az e-számlázás jelentőségét. Az eredmények szépek voltak, de messze elmaradtak a mai szinttől.
Emlékszem egy olyan nyereményjátékra is, ahol három hónapnyi e-számlafizetést sorsoltunk ki az e-számla felhasználók között. Az e-számlafogyasztás elfogadottsága folyamatosan nőtt. A nyertesnek kombinált lízingszámlája volt, és sok más e-számla is érkezett a számlájára. Szerencsére a kampányunkban meghatároztunk egy maximális összeget, amit vissza lehetett téríteni.
Mi a leggyakoribb tévhit az e-számlákkal kapcsolatban, amivel a munkád során találkozol?
Gyakori tévhit volt, hogy a PDF-számla már e-számla. Folyamatosan kommunikálnunk kellett ennek az ellenkezőjét. Voltak olyan vélemények is, amelyek szerint az e-számlázás azzal a kockázattal jár, hogy az érzékeny üzleti adatok nyilvánossá válnak. De úgy gondolom, hogy mára mindenki érti az e-számlázást és tudja, hogy mi az, és azt is hogy biztonságos. Valójában biztonságosabb, mint a hagyományos számlázás. A mai fogyasztó inkább racionális számításokat végez, és azt keresi melyik a leggazdaságosabb e-számlázási megoldás.
Hogyan lehet azt garantálni, hogy a vállalkozásoknak ne kelljen aggódniuk a folyamatos jogszabályváltozások miatt?
Az e-számlázási körképre valóban a turbulens változás jellemző. A Unifiedpost Group több mint 30 országban van jelen, és folyamatosan figyelemmel kíséri az e-számlázással kapcsolatos jogszabályváltozásokat. Oktatjuk és támogatjuk a piacokat. Az ügyfél azt szeretné, ha úgy érezné, hogy törődnek vele, és naprakészen tájékoztatják a trendekről és változásokról. Az ügyfelek általában nem akarnak minden technikai részletet ismerni. Az alapelvekre kíváncsiak. Arra kíváncsiak nekik mit jelen egy-egy változás, hogyan tudják elkerülni a büntetéseket, hogyan tudják legoptimálisabban kihasználni a jogszabályi változásokat.
Annak érdekében, hogy ezt a támogató környezetet biztosítsuk ügyfeleink számára, az Unifiedpost néhány évvel ezelőtt létrehozott egy külön egységet Compliance Cluster néven. Ez a csapat olyan szakemberekből áll, akik naponta dolgoznak az információk összegyűjtésén és elemzésén, valamint a vállalaton belüli fejlesztési feladatok meghatározásán annak érdekében, hogy az Unifiedpost Group termékei megfeleljenek az e-számlázási előírásoknak.
Mi az az e-számlaszolgáltató partner szeretnénk lenni, aki mellett az ügyfél a saját növekedésére összpontosíthat, és nem kell az adómegfelelésen vagy e-számlázáson aggódnia. Valós adatokból hozhat üzleti döntéseket.
Mely országok járnak jelenleg az elektronikus számlázás élvonalában?
Látunk olyan országokat, amelyek erősen támogatják a központosítást és a szabályozást, olyan országokat, amelyek a megoldások „változatosságát” kínálják – ahol a szabványos továbbítás és az alternatívák egyszerre engedélyezettek, és vannak olyan országok, ahol minden többé-kevésbé spontán módon, de technikailag nagyon magas szinten működik.
Bizonyára szerepet játszik az is, hogy egy-egy országnak az év folyamán milyen áfa-vesztesége van. A szabályozások egyik meghatározó mondata, hogy „az e-számlának meg kell felelnie az EN16931 szabványnak”. Az EN16931 az uniós e-számla szabvány technikai neve. Gyakran találkozunk a Peppol átvitelre való utalásokkal is. A Peppol az e-számlák továbbításának globális hálózatává nőtte ki magát. Nem mindenhol egyforma, hogy a helyi adóhatóság valós idejű vagy közel valós idejű adóbevallást vár el a számlázóktól.
A fentieket tekintve Olaszország jelenleg élen jár az e-számlázás terén Európában, mivel határozottan kiállt amellett, hogy minden e-számla az ország központi platformján keresztül történjen. Franciaország 2026 második felében indítja el a Peppol architektúrán alapuló e-számlázási megoldást, ahol az adóhatóság az egyik fél, és a kötelező adatbejelentés közel valós időben történik.
Belgiumban, Németországban és Lettországban 2026 elejétől kezdődően lesz kötelező az e-számlázás a B2B ügyleteknél. Elsősorban Peppol számlázással, vagy annak hiányában egy alternatív e-számlacsatornával kombinálva lehet a követelménynek eleget tenni.
Észtként nekem tetszik az északi megközelítés, ahol a vállalkozások közötti e-számlázás önkéntes, de elterjedt, és az üzletmenet normális része. Az e-számla a szabvány. Sajnos az önkéntes elfogadás még nem vezetett az e-számlák széles körű használatához Észtországban. Úgy vélem, hogy a ViDA-irányelv (Áfa a digitális korban) fog számottevő változást hozni.
Mely országok teszik hamarosan kötelezővé az e-számlázást? Mit jelent ez a vállalkozásoknak?
Egyre inkább azt látjuk, hogy a nemzetközi vállalatok olyan szolgáltatókat keresnek, akik segítenek nekik a követelmények megértésében és a számlatovábbítási megoldások bevezetésében. Megterhelő követni ezeket a változásokat és lépést tartani a folyamatos technológiai frissítésekkel. Ráadásul a határidőkben is elég sok a változás.
2025 januárjától Németországban és Lettországban B2G e-számlázási kötelezettség lép életbe. A közeljövőben olyan országokban is változnak a szabályok, mint Görögország, ahol júliustól kötelező lesz a B2B e-számlázás. 2026 januárjában egy sor változás következik be. Kötelező lesz a B2B e-számlázás Belgiumban és Lettországban, majd Lengyelországban, és Horvátország is. Várhatóan 2027-re Szlovákia és Szlovénia is végrehajtja a saját változtatásait.
Tudta?
Nincs egyedül! Ha szeretné, átvállaljuk a nemzetközi adómegfelelés terhét. A Unifiedpost Hungary minősített Peppol hozzáférési pont. A Unifiedpost Group kötelékében több mint 60 országban biztosítjuk a nemzetközi e-számla megfelelést. A formátum- és csatornafüggetlen termékeink a multi-, nagy- és közepes vállalatok tömeges elektronikus számla fogadási és küldési folyamatát automatizálják. Emellett számos megoldásunk van az e-számla és e-dokumentum automatizálás professzionális szintre emeléséhez. Kérdése van? Töltse ki a honlapon található űrlapot, és visszahívjuk Önt!
Mennyire különböznek az e-számlázási követelmények az egyes országok között?
A legösszetettebb követelmények azokban az országokban vannak, amelyek az e-számlázási projektjeiket a ViDA kezdeményezés kidolgozása előtt kezdték el. A ViDA a határokon átnyúló adóbevallásra vonatkozó szabályokat hoz, de egyértelmű ajánlásokat is ad a technikai megoldásokra, például az EN16931 szabvány és a Peppol használatára.
A cikket folytatni fogjuk az Észt e-számla helyzet részletes bemutatásával…
Hogyan biztosíthatja legegyszerűbben egy vállalkozás a jogszabályoknak való megfelelőséget?
Annak biztosítására, hogy vállalkozás elkerülje a bírságot és megfeleljen a külföldi számlázás során is az adott piac adójogszabályainak, elengedhetetlen, hogy olyan e-számlázási szolgáltatóval társuljon, amely világszerte számos országban akkreditált szolgáltatóként van jelen, lehetőség szerint helyi csapattal, és a beágyazottsága kiváló. Az Unifiedpost Groupnál több mint 60 országban biztosíjuk az adómegfelelést.
Az egyedi igényekre szabható kis, közepes és nagy e-számla megoldásaink nem csak vállalkozásoknak, beszállítóiknak, hanem kormányzati szerveknek is prémium minőségben nyújtanak megoldást a változó piac kihívásaira.
Tudjon meg többet a termékeinkről!
E-számla fogadás | elektronikus számlák automatizált fogadása
E-számla küldés | tömeges e-számla és dokumentum küldése egy kattintásra
Digitális faktoring | a legmodernebb digitális finanszírozás
NAV 3.0 alapú elektronikus számlafogadás | Profi, egységes számlafeldolgozás
Nemzetközi e-számla megfelelés | Regisztráljon az angol nyelvű, tematikus hírlevélre
Peppol hálózat | Peppol hozzáférési pont vagyunk
Melyik e-számla szolgáltatót válasszam?
Számos e-számlaszolgáltató van a piacon, de nem mindegy hogyan választunk, pláne egy erősen variábilis piacon. Egy rossz választás többletköltséggel, fejlesztésekkel, késedelemmel járhat. Összeállítottunk egy cikket arról, hogyan válasszunk elektronikus számla szolgáltatót. Egyet pedig arról, hogy mit érdemes figyelembe venni, ha Peppol szolgáltató pontot választunk.
Ismerjen meg minket!
Ismerje meg a Unifiedpost Groupot! Tudja meg, hogy miért dolgozunk az automatizálásban és hogy miért dolgozunk nap, mint nap.
adómegfelelés automatizáció automatizálás belga e-számlázás belga elektronikus számla reform digitalizációs projekt e-számla e-számla automatizálás e-számla szolgáltató e-számlázás e-áfa elektronikus számla befogadása elektronikus számlacsere automatizálás elektronikus számla szabályai elektronikus számla szolgáltató elektronikus számlázás Elektronikus számlázási titkok EN16931 elektronikus számlázási szabvány esettanulmány ETAF e-számlázás faktorálás interjú Kérdezték kérdezték válaszolunk kérdezték válaszolunk videósorozat külföldre számlázás szabályai Lengyelországi e-számla reform mazars automatizált folyamatok nemzetközi e-számlázás németországi e-számla reform online számla adatszolgáltatás peppol Peppol számlázás számlafogadás számla kötelező tartalmi elemei trend tömeges dokumentumfogadás tömeges dokumentumküldés tömeges e-számlázás unifiedpost unifiedposthungary ViDA jogalkotási csomag videósorozat válaszolunk videósorozat Áfa a digitális korban